Green Card

Green Card Başvuru Merkezi

GREEN CARD NEDİR

Amerika Birleşik Devletleri, Amerika toplumundaki kültürel çeşitliliğin azalmasını önlemek için Green Card ya da diğer adıyla Çeşitlilik Vizesi uygulaması ile tüm dünyadan göçmen olmak isteyen kişileri ülkesine kabul eder. Green Card Türkçe'de Yeşil Kart anlamına gelir. Green Card sayesinde göçmen olmak isteyen diğer ülke vatandaşları, oy kullanmak hariç ABD vatandaşları ile aynı haklara sahip olur. Aynı zamanda Yeşil Kart sahibi olma hakkı kazanan vatandaşların Türk vatandaşlığı da devam etmektedir.

Green Card, her yıl 55.000 kişiye ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Göçmenlik Bürosu tarafından yapılan çekilişle verilmektedir. Çekilişler bilgisayar ortamında yapılır ve bu çekilişi kazananlar ABD'nin resmi göçmenlik bürosu web sitesinde duyurulur. Green Card sahibi olan yeni göçmen vatandaşlar, Green Card'ın kendilerine tanıdığı tüm haklardan yararlanmaya başlar. Ayrıca göçmen vatandaşlara Yeşil Kart sahibi olmaya hak kazandıkları tarihten itibaren geçen 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşı olma hakkı da tanınmaktadır. Bunun için yapılması gereken tek şey, yeni göçmen vatandaşların 5 yılın sonunda ABD'de ikamet ettiğini ve vergi verdiğini ispatlamasıdır.

GREENCARD'IN SAĞLADIĞI HAKLAR NELERDİR?

Green Card sahibi olan vatandaşlar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının sahip olduğu hakların büyük bir bölümüne sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra Green Card çekilişini kazanan kişilerin ailesi de aynı haklardan yararlanabilir. Evli olan bir kişi Green Card kazandığı takdirde isterse ailesini ABD'ye götürmeyebilir. Bu karar sadece GreenCard kazanan kişiye aittir. Aile bireyleri söz hakkı sahibi değildir.

 • 1. Green Card almaya hak kazananların eşi ve 21 yaşından gün almamış tüm bekar çocukları Amerika Birleşik Devletleri'nde oturma ve çalışma hakkı kazanır.
 • 2. Green Card sahibi vatandaşlar, oy kullanma, seçme ve seçilme hakkı dışında Amerikan vatandaşları ile aynı haklara sahip olurlar.
 • 3. Green Card alan kişiler ya da bu kişilerin çocukları burs alma veya burslu eğitim gibi sadece Amerikan vatandaşlarına tanınan eğitim haklarından yararlanabilir.
 • 4. Green Card sahibi kişiler Amerika'da şirket kurabilir. Devlet dairelerinde çalışabilir.
 • 5. Green Card almaya hak kazanan kişiler, ülkeye bağlı diğer eyaletlere seyahat edebilir ve sürücü belgesi alabilir.

GREENCARD BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Green Card çekilişine katılan tüm başvuru sahipleri eşit şansa sahiptir. Çekilişler dijital ortamda yapılır ve çekilişi kazananlar yine bilgisayar tarafından belirlenir. Green Card başvurusu yapmak için gerekli şartlar arasında önemli iki madde yer alır. Bunlardan birincisi en az lise mezunu olmaktır. İkincisi ise Lise mezunu olmayan kişilerin en az 2 yıllık iş deneyimine sahip olmasıdır. Bu 2 maddeden birine sahipseniz siz de bu çekilişe katılabilirsiniz.

Green Card başvurusunda bulunma hakkına sadece Amerikan Hükümeti tarafından izin verilen ülke vatandaşları sahiptir. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır. Türk vatandaşları, Yeşil Kart sahibi olmak için her dönem yalnızca bir kez başvuru yapabilirler. Çekilişler senede bir kez Kasım ayında yapılır. Başvuru sonuçları ise takip eden senenin Mayıs ayında açıklanır. Eğer birden fazla başvuruda bulunulursa diskalifiye olunur ve o seneki katılım hakkı iptal olur. Ertesi sene tekrar Green Card çekilişine başvuruda bulunulabilir.

Green Card'ın sağladığı haklar arasında çekilişi kazanan kişinin yanı sıra kazanan kişinin ailesi de faydalanır. Bu sebeple çekilişe başvuran adaylar, başvuru sırasında medeni halini ve varsa 21 yaşından küçük bekar çocuklarının bilgilerini de belirtmesi gerekir. Başvuru sahipleri eğer isterse belirlenen şartları yerine getirdiği sürece eşleri için de ayrı başvuru yapabilirler. Bu sayede çekilişi kazanma şartlarını artırmış olurlar. Eşlerle birlikte ayrı ayrı yapılan başvurularda Greencard kazanma şansı 2 katına çıkar.

GREENCARD ÇEKİLİŞİ NASIL YAPILIR?

Green Card, sağladığı özellikler ve tüm kapsamları dahilinde resmi bir göçmen vizesidir. ABD'de ömür boyu oturma ve yaşama hakkı sağlayan bu göçmen vizesi, yukarıda da belirttiğimiz gibi çekiliş ile verilen bir haktır. Her birey, Green Card çekilişine bir senede yalnızca bir kez başvurabilir. Bunun dışında başvuru şartlarını yerine getiren tüm vatandaşlar, çekilişe katılabilirler. Başvuruda bulunmadan önce size verilen formu İngilizce olarak doldurmanız gerekir. Formda yapılan hatalar ve eksik bilgiler çekilişe katılmanızı engelleyecektir. Bu yüzden eğer yeterli düzeyde İngilizce bilmiyorsanız profesyonel yardım almanız gerekir.

Green Card başvurusu sırasında adayların en çok yaptığı hatalar arasında başvuru formunu eksik ve hatalı doldurmak yer almaktadır. Bu durum adayların Yeşil Kart çekilişine katılmasına engel olur. Bundan dolayı Green Card başvuru formu eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Green Card çekiliş sonuçları, ABD Göçmenlik Bürosu tarafından başvurusu esnasında verilen teyit numarası ile resmi web site üzerinden öğrenilmektedir.Hiçbir şekilde e-posta ya da SMS gibi yöntemlerle size çekilişi kazandığınız bildirilmemektedir. Bu bilgi önemlidir. Çünkü her sene telefon ve kargo yoluyla "Green Card kazandığınızı söyleyen bir çok kişi veya firma türemektedir. Bu şekilde dolandırıcılık olayları yaşanmaktadır.

Başvuru işlemleri ve çekilişin ardından Green Card almaya hak kazanan kişilerin ilk 6 ay içinde Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapma zorunluluğu vardır. Ayrıca Green Card'la birlikte size tanınan avantajlardan yararlanmak ve vatandaşlık hakkınızı kaybetmemek için her yıl en az bir kere ABD'ye giriş yapmak zorunludur. Bütün bu zorunluluklarla birlikte ülkede ne kadar süre kalacağınıza dair herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak bu şartları yerine getirmediğiniz takdirde 5 yıllık sürenin sonunda size tanınan Amerikan vatandaşlığı başvuru hakkını da kaybetmiş olursunuz.

GREENCARD BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NASIL YAPILIR?

Yeşil Kart ya da diğer adıyla "DV" programından belirlenmiş şartları yerine getiren kişiler yararlanabilir. Bu şartlar "çeşitlilik kurası göçmenleri" için hazırlanan özel bir kanunla belirlenir. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler, "Diversity Visa" programına dahil olamazlar. Kurallar genelde her sene değişiklik gösterir. DV programına başvuruda bulunan adayların en az lise mezunu olması gerekir. Eğer kişiler lise veya dengi bir kurumda eğitim almamışsa son 5 yıl içerisinde uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra eğitimi devam eden çocukların eğitim durumunu gösteren belgeler, adayların eğitim ya da çalışma durumunu gösteren belgeler ve adli sicil kaydı, mülakat aşamasında istenmektedir. Mülakata sadece Çekilişte kazanan kişiler ve aileleri katılır. DV programı için başvuruda bulunan adayın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bunun dışında başvuran adayların 21 yaş altı çocukları çekilişi kazanmaları durumunda ebeveynlerinin haklarından yararlanır. Çocuklar için ek başvuru gerekmez. Aynı durum eşler içinde geçerlidir. Eşler de kazanan kişinin haklarından yararlanarak Green Card sahibi olur.

GREENCARD ÇEKİLİŞİ SONRASI SÜREÇ NASIL İŞLER?

Green Card çekiliş sonuçları ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağı olarak hizmet veren Göçmen İşleri Bürosu'na ait resmi web sitesi üzerinden yayınlanır. Başvuru sırasında size verilen Confirmation (Türkçe adıyla: onay ya da teyit numarası) ilgili ekrana girilerek başvuru sonuç durumunuzu, yani çekilişi kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. Şayet çekilişi kazandıysanız bazı prosedürleri yerinize getirmeniz gerekir.

Çekiliş sonucunda "Çeşitlilik Göçmen Vizesi" almaya hak kazanan göçmenler için belli bir tarih ve saat belirlenerek mülakata çağırılır. Mülakat tarihi ve saatinde konsoloslukta bulunmanız gerekir. Kazananlar için belirlenen randevu tarihi, çekilişten bir süre sonra e-posta yoluyla bildirilmektedir. Ayrıca kazanan kişiler, sonuçları öğrendikleri web sitesi üzerinden de randevu gün ve saatini öğrenebilir.

Green Card çekilişi sonrasında yapılan mülakat sonucunda Green Card sahibi olmaya kesin hak kazanan bireyler ABD göçmenlik haklarından yararlanabilir. Kişilerin tüm işlemlerinin bitmesinin ardından 3 ila 4 gün arasında evrakları tamamlanarak adreslerine postalanır. Green Card almaya hak kazanan adaylar bizzat giderek evraklarını buradan teslim alabilirler. Adayların vize işlemlerinin bitiminden itibaren geçen 6 ay içerisinde ABD'ye giriş yapmaları zorunludur. Ayrıca her sene düzenli olarak ne kadar süre kalındığına bakılmaksızın ülkeye giriş yapmaları gerekir.

ABD VATANDAŞI OLMANIN BAŞKA BİR YOLU VAR MI?

Green Card'a sahip olan kişiler, herhangi bir maddi kısıtlama getirmeden kolay bir şekilde Amerikan vatandaşı olma hakkı kazanır. Bu yüzden de birçok ülke vatandaşının Amerika rüyası için en çok tercih ettiği yoldur. Ancak Green Card dışında Amerikan vatandaşı olmanızı sağlayan yollar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde en az 1.000.000 Dolar değerinde yatırım yapmak.
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan yakın akrabaların göndereceği davetiyeler.
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren işverenler. (Ancak bunun için işverenin sizi işe alması karşılığında çalışan Amerikalı personellerinden herhangi birini işten çıkarmayacağını ispat etmesi gerekir.)
 • Sanatçıysanız; uluslararası bir ödül sahibi olmak.
 • Akademisyenseniz; ABD'de bir üniversitede kürsü sahibi olmak.
 • Sporcuysanız; Uluslararası bir derece veya madalya sahibi olmak.

Green Card dışında Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşama ve çalışma hakkı kazanabileceğiniz yöntemler hem maddi açıdan hem de diğer açılardan oldukça zordur. Özellikle iş verenler ve akrabalar tarafından gönderilen davetiyelerde gerekli prosedür hem uzun hem de yorucu bir süreçtir. Bu yüzden Amerikan vatandaşı olmanızı sağlayacak en kolay ve en hızlı yöntem Green Card Çekilişine katılmaktır.

Başvurunuzu tamamlayın hayallerinizi ertelemeyin.

 

Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru

Green Card Çekilişine katılım ücretsizdir ve sadece internet yoluyla yapılabilir.

Bizim size sunduğumuz hizmet; Normalde İngilizce olan elektronik başvuru formlarını sizin adınıza doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak ve başvuru sırasında diskalifiye edilmenizi önleyecek şekilde hazırlamakla sınırlı bir danışmanlık hizmetidir.

Bu servise ödeyeceğiniz ücret sadece danışmanlık hizmeti karşılığıdır. Çekilişte kazanma şansınızı artırması ya da ek bir avantaj sağlaması mümkün değildir.

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, ABD'de istediğiniz yerde çalışma ve dilediğiniz kadar oturma izni verir.

Green Card, dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat etmenizi sağlar. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda ABD'de kendi şirketini kurma hakkına da sahiptir.

Eğitimine Amerika'da devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma fırsatını yakalar.

GreenCard çekilişi için ABD'nin aradığı şartlar oldukça basittir.

Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte en az lise mezunu olmak veya son 5 yıl içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir işte en az iki yıl profesyonel olarak çalışmış olmak gerekmektedir.

Başvurunuz için önem taşıyan tek şey bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız doldurularak Amerikan yetkili mercileri tarafından belirtilen elektronik transfer sayfasından yapılmasıdır. Bütün başvurular eşit şansa sahiptir.

Çekilişi kazanan talihlilerin resmi evrakları, Amerika Birleşik Devletleri imzalı olarak katılımcıların e-posta adreslerine gönderilecektir.

Bu aşamada kazananların isimleri internet sitemizde duyurulmaya başlanacak ve talihlilerimiz tek tek telefonla aranarak durumundan haberdar edileceklerdir.

Bu duyurular her sene Nisan ayı civarında başlar ve yaklaşık olarak Eylül-Ekim aylarına kadar sürer. Greencard kazanan talihlilerimize bu aşamadan sonra rehberlik hizmeti tarafımızdan sağlanacaktır.

Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru Green Card Başvuru
Green Card Nedir | Green Card Nasıl Yapılır | Green Card