ABD Bayrak

Green Card hakkında sıkça sorulan sorular


Green Card çekilişine başvurmak için aranan şartlar nelerdir?

Green Card Başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmanız VEYA en az 2 sene mesleki tecrübe gerektiren bir işte çalışmış olmanız gerekmektedir. Katılım için bunun dışında herhangi bir şart aranmaz.

Green Card başvurusu için gerekli olan evraklar nelerdir?

Green Card Başvuru formunu doldurduktan sonra sizden sadece biyometrik fotoğrafınız istenecektir. Resmi Başvuru için başka bir belge istenmemektedir.

LÜTFEN DİKKAT!
Greencard başvurularında CHECK-UP (Sağlık Raporu) istenmez. Ayrıca İngilizce bilme zorunluluğu YOKTUR. Bazı firma veya kişiler Check-up hizmetini "zorunlu" diyerek pazarlama yapmaktadır. Bu firmalardan satın aldığınız sağlık raporlarının, Green Card başvunuza bir etkisi bulunmamaktadır. Sağlık hizmetleri sadece Ankara'daki ABD'ye bağlı poliklinikten alınmaktadır. Bunun dışında herhangi bir hastaneden alınan sağlık raporu geçerli değildir. Green Card Türkiye olarak Türkiye'deki hiçbir hastane ile anlaşmamız bulunmamaktadır. Bizim adımıza sağlık hizmeti pazarlamaya çalışanlara lütfen itibar etmeyiniz.

Green Card Başvurusu ne zaman yapılır? Bir Yılda Kaç kez katılabilirim

Green Card çekilişleri senede bir kez düzenlenmektedir. Her sene Ekim ayının ilk haftası başvurular kabul edilmeye başlar ve Kasım ayının 2. haftası ise başvuru dönemi sona erer. Aradaki 35 günlük süre içinde resmi başvurular ABD'ye gönderilir. Çekiliş sonuçları ise takip eden senenin Mayıs ayının ilk salı günü açıklanır. Green Card başvurusu için her sene bir kez katılma hakkınız vardır. Green Card Türkiye size yılın 365 günü katılım imkanı verir. Başvurularınızı yıl içinde toplayarak Resmi başvuru döneminde ABD'ye gönderir. Bu şekilde tarihleri takip etmek zorunda kalmazsınız.

Green Card çekilişine katılabilmek için kaç yaşında olmam gerekir?

Green Card çekilişine katılabilmek için bir yaş sınırı yoktur. En az lise mezunu olmanız ve yurtdışına vasisiniz olmadna çıkabilmeniz yeterlidir. 18 yaş olarak bilinsede 17 yaşında bir lise mezunu Green card kazandığı takdirde ABD'ye gidebilir. Orada eğitimine devam edebilir veya çalışabilir.

Başvuruda bulunurken hangi belgelere ihtiyacım var?

Green Card Başvuru formunu kişisel bilgileriniz ile doldurduktan sonra sadece Biyometrik bir fotoğraf gerekmektedir. Bunun dışında ek bir belge istenmez. Kimlik numarası, Pasaport numarası, Sağlık raporu vs. gibi belgeler başvuru esnasında istenmez. Bu tarz belgeler isteyen firmalar olabilir. Bunlardan uzak durunuz.

Kazandıktan ABD'de nereye gideceğim?

Green Card sahibi kişiler ABD içinde istediği eyalette ikamet etme ve çalışma hakkı kazanır. Gideceğiniz bölgeyi kendiniz seçersiniz. Daha sonra ise ülke içinde serbestçe seyahat edebilirsiniz. Green Card sahibi kişiler ilk kez ABD'ye gittiklerinde genelde bir tanıdıklarının bulunduğu eyaletleri tercih etmektedir.

ABD'de ne iş yapacağım? Bana iş verecekler mi?

Green Card sahibi olduktan sonra ABD içinde bir meslek kısıtlaması bulunmamaktadır. Devlet daireleri dahil her yerde çalışabilirsiniz. Kendi işinizi kurabilir veya maaşlı olarak özel sektörde iş imkanı bulabilirsiniz. ABD'nin her şehrinde yaygın olarak bulunan Resmi Göçmenlik Büroları ve İş Bulma Kurumları'ndan destek alabilirsiniz. Devlet size iş vermez. Fakat iş bulma konusunda destek olur.

Green Card ile ABD'ye yerleştikten sonra Türk vatandaşlığım iptal olur mu?

Green card kazanan kişiler ABD'de yaşama hakkına sahip olur. Bu süreç içinde Türkiye CUmhuriyeti Vatandaşlığınız iptal olmaz. ABD'de tam vatandaşlık hakkı elde edebilmeniz için Green Card ile en az 5 sene ABD içinde ikamet etmelisiniz. Bu süreç sonunda Tam olarak Amerikan Vatandaşlığına geçebilirsiniz. Amerikan vatandaşı olmadna önce ve olduktan sonra Türk vatandaşlığınız hiç bir aşamada iptal olmayacak ve çifte vatandaş konumunda olacaksınız.

Eşim, çocuklarım ve ailemi de beraberimde ABD'ye götürebilir miyim?

Green Card kazanan kişilerin haklarından eğer evliyse eşi de yararlanır. Aynı zamanda 21 yaş altındaki tüm bekar çocuklar, kazanan ebeveyni aracılığıyla Green Card sahibi olur. Bu haklardan yararlanmak için eş ile resmi nikah olmalıdır. Çocuklar ise 21 yaş yaşından gün almamış ve hiç evlenmemiş olmalıdır. Eşi sayesinde Green Card hakkı kazanan kişilerde, lise mezunu olma durumu veya iş tecrübesi aranmaz.

Green Card Başvurusu yapabilmek için İngilizce bilmek zorunlu mu?

Green Card Başvurusunda bulunabilmek için İngilizce bilmek şart değildir. Green Card kazanıp ABD'ye gittiğiniz takdirde ücretsiz dil kurslarına giderek ingilizce öğrenebilirsiniz.

Kazanma şansım nedir?

2018-2023 yılları ortalamasına göre Türkiye'den Green Card çekilişine katılım sayısı yıllık 100 bin civarıdır. Aile üyeleriyle birlikte bu sayı 200 bin kişiye yakındır. Fakat başvurular tek sayıldığı için yıllık katılım sayısını 100 bin kişi olarak baz alabiliriz. Bir yılda Türkiye'den Green Card kazanan kişi sayısı ise 4500 kişi civarındadır. Türkiye'den gerçekleştirilen başvurularda Green Card Kazanma Şansı Yaklaşık olarak 20'de 1'dir. Eşinizle birlikte ayrı ayrı başvuru yaptığınız takdirde kazanma şansınız 2 katına çıkar.

Green Card'a Şimdi Başvurun

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun ABD'de istediğiniz yerde çalışma ve dilediğiniz kadar oturma izni verir.

Şimdi Başvur